Εκπροσώπηση του Εργαστηρίου Εκπαίδευσης και Έρευνας στη Φροντίδα Τραύματος και Ασφάλεια Ασθενή στο 30ο Συνέδριο του Πανευρωπαϊκού Δικτύου Τμημάτων Νοσηλευτικής  “Florence”

Με μεγάλη επιτυχία εκπροσωπήθηκε το Εργαστήριό μας στο Florence Network Anual Meeting 2023 στη Μαδρίτη κατά το διάστημα 24 – 28 Απριλίου 2023.
Συγκεκριμένα, συμμετείχαν με αναρτημένη ανακοίνωση οι συνεργάτες:

1. Τσιουμάνης, Γ., Τσιουμάνη, Ε. & Μαλλιαρού, Μ. Best Teaching Method to facilitate Nursing Student with learning disabilities in Laboratory courses.
  2. Γραμμάτης, Β. & Μαλλιαρού, Μ. Safe nursing care, moral distress and sensitivity of nurses.
  3. Κουρουτζής, Ι., Αποστολίδη, Θ. Π. & Μαλλιαρού, Μ. Evaluation of a Basic Suture Training Workshop for Nursing Students in Greece.

Η τελευταία κατέκτησε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία Institutional Poster Presentations, κατόπιν ψηφοφορίας των συνέδρων.

Επίσης, συμμετείχαν με προφορική ανακοίνωση στο επιστημονικό πρόγραμμα:

1. Μαλλιαρού, Μ., Moreale, R. & Bonmatí, A. BIPS Erasmus Blended Intensive Programs Experience from Thessaly, Udine and Girona Universities.
  2. Μαλλιαρού, Μ. TeleNursing ERASMUS+ Programme.
  3. Αποστολίδη, Θ.Π., Αποστολίδη, Ν. & Μαλλιαρού, Μ. Nursing Education for patient Safety: A brief literature review.
  4. Κουρουτζής, Ι. Improving patient safety through IoT applications. So Far, So Good.

Δεδομένου ότι το Τμήμα Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας θα αποτελέσει το τμήμα υποδοχής για το FNAM 2024 απηύθηναν χαιρετισμό η Δρ. Μαρία Μαλλιαρου ως μέλος του Academic Committee του δικτύου και ο φοιτητής Ιωάννης Κουρουτζής ως Host Student FNAM 2024.